Gmina Przyłęk

Aktualności

  • Życzenia świąteczne

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

  • Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą zdrowe i spokojne, a spotkania z bliskimi niech przyniosą wiele radości...

Zarządzenie Wójta w sprawie ustalenia 8 stycznia 2024 r. jako dnia wolnego od pracy dla pracowników Urzędu Gminy w Przyłęku

Informujemy, iż zarządzeniem 163/2023 Wójta Gminy Przyłek z dnia 28 grudnia 2023r. w zamian za święto przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r., dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy w Przyłęku został ustalony dzień 8 stycznia 2024r. Wobec powyższego w tym dniu Urząd Gminy będzie nieczynny.  

  • Treść zarządzenia

Zarządzenie Nr 163/2023 z dnia 28 grudnia 2023 r. Wójta Gminy Przyłęk w sprawie ustalenia dnia 8 stycznia 2024 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy w Przyłęku w zamian za święto przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r.

Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2023r., poz. 40 z późn. zm.), w związku z art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023r., poz. 1465) Wójt Gminy Przyłęk zarządza, co następuje: 

§ 1 W zamian za święto przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r., ustala się dzień 8 styczeń 2024 r., dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy w Przyłęku, dla których sobota jest wyznaczonym dniem wolnym. 

§ 2 W dniu 8 stycznia 2024 r. (poniedziałek) Urząd Gminy w Przyłęku będzie nieczynny. 

§ 3 Informację o dodatkowym dniu wolnym od pracy podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na drzwiach wejściowych budynku Urzędu
i poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej Urzędu. 

§ 4 Wykonanie zarządzenia powierza się Sekretarzowi Gminy Przyłęk.  

§ 5 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Ogłoszenie o naborze na zastępstwo na stanowisku urzędniczym ds. obsługi Rady Gminy

  I.              NAZWA I ADRES JEDNOSTKI:

Urząd Gminy w Przyłęku

Przyłęk BN

26-704 Przyłęk

Stanowisko pracy: referent ds. obsługi Rady Gminy

 II.            WYMAGANIA W STOSUNKU DO KANDYDATÓW:

 1.      Niezbędne wymagania dla kandydatów:

a)    Obywatelstwo polskie z zastrzeżeniem art. 11 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych

b)    Pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych,

c)    Niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwa skarbowe,

d)    Stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na w/w stanowisku,

e)    Nieposzlakowana opinia,

f)     Wykształcenie wyższe lub podyplomowe (preferowane: administracja, prawo);

g)    Znajomość przepisów niższej wymienionych ustaw:

·         ustawa o samorządzie gminnym,

·         Kodeks Postępowania Administracyjnego,

 2.      Wymagania dodatkowe:

a)  Mile widziane doświadczenie w praca w organie administracji publicznej,

b)  Wysoka kultura osobista,

c)   Umiejętność obsługi komputera (Word, Exel) oraz urządzeń biurowych,

d)  Dyspozycyjność.

 III.           ZAKRES WYKONYWANYCH ZADAŃ NA STANOWISKU:

 Realizacja zadań wynikających z ustaw oraz zadań określonych w Regulaminie Organizacyjnym Urzędu Gminy w Przyłęku w szczególności:

 a)    organizowanie posiedzeń rady gminy oraz przygotowywanie i kompletowanie materiałów;

b)    organizowanie posiedzeń komisji rady gminy;

c)    prowadzenie publikacji i ewidencji uchwał rady gminy, przedstawianie ich wojewodzie oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej;

d)    protokołowanie obrad sesji i komisji rady gminy;

e)    gromadzenie informacji o gminie i przygotowywanie materiałów promujących gminę na zewnątrz;

f)     realizacja zadań wynikających z ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie;

g)    obsługa organizacyjna wyborów i referendów.

h)    wykonywanie innych zadań zlecony przez przełożonego.

IV.          WYMAGANE DOKUMENTY:

a)    życiorys – CV,

b)    list motywacyjny,

c)    kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (wzór – załącznik nr 1 do ogłoszenia);

V.           MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA DOKUMENTÓW:

Urząd Gminy w Przyłęku w terminie do dnia 12 stycznia 2024 r. do godz. 15.00.

SAMODZIELNOŚĆ – AKTYWNOŚĆ – MOBILNOŚĆ

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje programy mieszkaniowe z pakietu „Samodzielność– Aktywność – Mobilność!” (S-A-M). Są to programy „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. 

Te inicjatywy służą rozwiązaniu jednego z najbardziej istotnych problemów, czyli braku mieszkania, w szczególności spełniającego indywidualne kryterium dostępności.
Poczucie komfortu, chęć stworzenia własnego miejsca, w którym czujemy się wygodnie i bezpiecznie, są ważne dla każdego, a zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Celem obu programów jest wzrost niezależnego życia oraz ułatwienie aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością.

Mieszkanie dla absolwenta

Jeden z modułów programu S-A-M skierowany jest do osób młodych, które rozpoczynają samodzielne życie, również zawodowe – jest to „Mieszkanie dla absolwenta”.

Program przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnością, które kończą edukację oraz chcą samodzielnie i niezależnie rozpocząć aktywność zawodową, a na przeszkodzie stoi im brak własnego mieszkania w miejscowości, gdzie rozpoczęli pracę lub zamierzają ją podjąć.

Możesz skorzystać z programu, jeśli masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub jesteś osobą z niepełnosprawnością narządu słuchu i masz orzeczenie o co najmniej umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Istotnym warunkiem jest posiadanie statusu absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub szkoły wyższej w okresie 36 miesięcy poprzedzających termin złożenia wniosku w programie.

Z programu mogą też skorzystać osoby, które opuszczają rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka lub placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Jeśli złożysz oświadczenie, że nie jesteś właścicielem mieszkania ani nie przysługuje Ci spółdzielcze prawo do lokalu w miejscowości, w której pracujesz lub poszukujesz pracy, możesz uzyskać dofinasowanie do wynajmu mieszkania, które spełnia twoje indywidualne kryterium dostępności. Dofinansowanie do wynajmu takiego mieszkania lub domu jednorodzinnego jest udzielane na okres poszukiwania pracy i rozpoczęcia zatrudnienia. Obecnie może to być nawet 60 miesięcy.

Dostępne mieszkanie

„Dostępne mieszkanie” to program skierowany do osób z niepełnosprawnością, które w swoim mieszkaniu mają bariery ograniczające codzienne funkcjonowanie. Dzięki wsparciu PFRON mogą zamienić mieszkanie na inne, pozbawione barier architektonicznych. Program pozwala na otrzymanie dopłaty do zmiany mieszkania na takie, które znajduje się na parterze lub w blokach z windą do poziomu zero przed budynkiem.

„Dostępne mieszkanie” ma wspomóc niezależność osób z niepełnosprawnością, a także ułatwić im aktywność zawodową i społeczną poprzez zapewnienie mieszkania dostępnego. Mieszkanie wolne od wszelkich barier architektonicznych może być bowiem podstawą samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim i masz mieszkanie lub dom, z którego nie możesz samodzielnie wyjść na zewnątrz na poziom zero przed budynkiem, możesz uzyskać dopłatę do zakupu mieszkania lub domu w lokalizacji, która umożliwi samodzielne opuszczenie go. Jeśli wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny.

Istotnym warunkiem jest dysponowanie tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Co istotne, wysokość dofinansowania do mieszkania wolnego od barier jest zależna od lokalizacji, w której nabywane jest mieszkanie i stanowi różnicę między ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego.

Niezwykle korzystną zmianą wprowadzoną w programie jest odstąpienie od dotychczasowego ograniczenia wsparcia dla osób powyżej 65 roku życia. To oznacza, że seniorzy poruszający się na wózkach inwalidzkich również mogą starać się o pomoc w programie „Dostępne mieszkanie”.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie złóż przez internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) na stronie https://sow.pfron.org.pl.

Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą pracowników powiatu, pod warunkiem że złożysz wniosek na swoim sprzęcie elektronicznym, który zapewnia transmisję danych.

Program realizuje samorząd powiatu, w którym mieszkasz.

Nabór wniosków do programu „Mieszkanie dla absolwenta” prowadzony jest w trybie ciągłym, do wyczerpania budżetu programu. Wniosek do programu „Dostępne mieszkanie” również możesz złożyć w każdym czasie, ale nie później niż do 31.12.2024 r. lub do wyczerpania budżetu programu.

Szczegółowe informacje na temat programów uzyskasz w Oddziałach PFRON oraz na stronie internetowej:

„Mieszkanie dla absolwenta”

https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/mieszkanie-dla-absolwenta/

„Dostępne mieszkanie”

https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/dostepne-mieszkanie/dostepne-mieszkanie/

Samodzielność ściśle wiąże się z aktywnością w różnych obszarach życia. Aktywizacja zawodowa, rozwój integracji społecznej, a nawet rehabilitacja możliwe są w pełni tylko wtedy, gdy osoby z niepełnosprawnością czują się komfortowo i mogą się samorealizować. Właśnie po to wdrażane są kolejne instrumenty pakietu „Samodzielność –Aktywność – Mobilność”, które w sposób znaczny podnoszą jakość życia osób ze szczególnymi potrzebami.

Komunikat dotyczący SUW w Lipinach

W związku z awarią w Stacji Uzdatniania Wody w Lipinach i nieprawidłowym wynikiem badania wody przeprowadzonym przez SANEPID w Zwoleniu, miejscowości dotychczas zaopatrywane w wodę z Lipin zostały przełączone pod Stację Uzdatniania Wody w Załazach.

Wobec powyższego, na końcówkach wodociągu mogą wystąpić wahania ciśnień wody.

Informacja o wynikach badania wody została przekazana przez SANEPID  w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych. Od razu zostały podjęte kroki zgodne z dyspozycję SANEPIDU.

Woda butelkowana dostępna w Urzędzie Gminy

Informujemy, że w magazynie Urzędu Gminy (przy budynku biblioteki) dostępna jest woda butelkowana.
Woda będzie wydawana do godz. 19:00.

Osoby, które nie mogą przyjechać samodzielnie, a chcą otrzymać wodę proszone są o kontakt pod nr 669 610 060.

Informacja o sytuacji w SUW w Lipinach

Odnosząc się do obecnej sytuacji w Stacji Uzdatniania Wody w Lipinach informujemy, iż w dniu wczorajszym Stacja została wyłączona a woda dostarczana jest do całej gminy ze Stacji w Załazach. Wodociąg, którym dostarczana była woda z Lipin został przepłukany, stacja została zdezynfekowana i jest chlorowana. Dzisiaj SANEPID pobrał kolejną próbkę wody z tej stacji do badania. Wyniki badania wody zostaną opublikowane niezwłocznie po ich otrzymaniu przez Urząd Gminy.

Wobec faktu, że SANEPID w chwili obecnej nie może dać gwarancji jakości wody, do czasu uzyskania wyników dzisiejszego badania prosimy o niespożywanie wody w gospodarstwach zaopatrywanych dotychczas z SUW w Lipinach.

Woda butelkowana jest wydawana dla chętnych w magazynie Urzędu przy budynku biblioteki w Lipinach do godz. 19:00.

Woda butelkowana nadal wydawana w Urzędzie Gminy

Informujemy, że do czasu anulowania przez SANEPID komunikatu o braku przydatności do spożycia wody z wodociągu dotychczas zasilanego ze Stacji Uzdatniana Wody w Lipinach, w magazynie Urzędu Gminy w Przyłęku (obok biblioteki w Lipinach) będzie wydawana  woda butelkowana w godzinach od 7:00 do 19:00 (również w sobotę i niedzielę).

Osoby, które nie mogą przyjechać samodzielnie, a chcą otrzymać wodę proszone są o kontakt pod nr 669 610 060.

Komunikat SANEPID dotyczący przydatności do pożycia wody z SUW w Lipinach

Informujemy, iż w dniu dzisiejszym Urząd Gminy w Przyłęku uzyskał informację z SANEPID-u w Zwoleniu, że wyniki badania próbki wody ze Stacji Uzdatniania Wody w Lipinach potwierdziły jej zdatność do spożycia.

W związku jednak z faktem, iż w najbliższym czasie rozpoczynamy planowaną przebudowę Stacji Uzdatniania Wody w Lipinach, w ostatnich dniach stacja została wyłączona i jest przygotowywana do przekazania wykonawcy robót budowlanych. Czynności przygotowawcze potrwają ok 2 tygodni.

Przez ten czas wodociągi na terenie całej gminy będą zasilane ze Stacji Uzdatniania Wody w Załazach.

Zła jakość wody dotyczyła tylko i wyłącznie SUW w Lipinach. 

Mając jednak na uwadze daleko idącą ostrożność, zleciłem wykonanie dodatkowych badań na sieci wodociągowej, dotychczas zasilanej z SUW w Lipinach. Do czasu uzyskania wyników, tak jak do tej pory, woda butelkowana będzie wydawana dla chętnych przez Urząd Gminy.

Harmonogram dyżurów kuratorów zawodowych i asystentów sędziego

W związku z corocznymi obchodami „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”  w dniach 19 – 25 lutego 2024 roku w załączeniu uprzejmie przesyłam harmonogram dyżurów kuratorów zawodowych i asystentów sędziego Sądu Rejonowego w Zwoleniu – do wiadomości i umieszczenia na tablicy ogłoszeń urzędu.